TELEPÜLÉS
ÖNKORMÁNYZAT
INTÉZMÉNYEK
KULTÚRA, SZABADIDŐ

KEOP-2.2.3/A/09-2010-0014

Az Ivóvízbázis-védelem konstrukció – Üzemelő vízbázisok diagnosztikai vizsgálata (A komponens) tárgyú KEOP-2.2.3/A/09-2010-0014 számú projekt 54.537.965 millió forintot nyert. A támogatás 100 százalékos, azaz az önkormányzatoktól nem igényel önerőt.


     
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Befejeződött az ivóvízbázis-védelmi projekt
2014.03.04.
     

Az Ivóvízbázis-védelmi Önkormányzati Társulás sikeresen szerepelt a KEOP-2.2.3/A pályázat keretében meghirdetett „Tolna Üzemelő sérülékeny vízbázis diagnosztikai vizsgálata” címet viselő projektjével, s 54.537.965 forint vissza nem térítendő támogatást nyert. A projekt elsődleges célja a vízbázis utánpótlódási területének pontos meghatározása számítógépes szivárgáshidraulikai modellezéssel és a vonatkozó 123/1997-es kormányrendelet szerint előírt védőterületek lehatárolása volt.
A projekt során elvégezték a vízműkutak környezetének részletes földtani, vízföldtani vizsgálatát. Felszíni geofizikai méréseket végeztek több mint 6 kilométer hosszan a termelésbe állított vízadó rétegek feletti, agyagos összetételű vízzáró rétegek területi kiterjedésének meghatározása céljából. Ezek vizsgálata azért kiemelkedően fontos, mert e rétegek biztosítják a vízadó védelmét a felszíni eredetű szennyeződésektől. Automata vízszintmérő műszereket szereztek be és telepítettek a kutakba, amelyek folyamatosan (néhány percenként) regisztrálják a vízszinteket. A vízbázis környezetében felmérésre kerültek a lehetséges szennyező források, a vízadó környezetének állapotvizsgálata, az esetleges szennyezések kimutatása céljából figyelő kutak létesülnek. Komplex vízanalízisek készültek a termelő kutakból és célzott, specifikus vízkémiai vizsgálatok a figyelő kutak víz- és talajmintáiból is.
Szivárgáshidraulikai modellezéssel lehatárolták a kutak utánpótlódási területét, és a jogszabályban előírt különböző elérési idők szerinti védőidomok és védőterületek (az ún. belső védőterület 20 nap elérési idővel van számolva, a legnagyobb pedig 50 év elérési idővel) készültek.
A projekt során keletkezett mérési, vizsgálati eredmény térinformatikai rendszerben is feldolgozásra került. A diagnosztikai munkák eredményeképpen úgynevezett biztonságba helyezési terv készült, amelyet benyújtottak a Közép-

Dunántúli Vízügyi Hatósághoz. A Hatóság a vízbázis védőterületi határozatát 2014. január 30-án kiadta. Ez a védőterületi határozat a projekt végeredménye.

A projekt megvalósítását az egészségesebb környezet iránti igény is alátámasztotta.

A projekt az Európai Unió támogatásával, a Kohéziós Alap társfinanszírozásával és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség közreműködésével valósult meg.

További információk:
Dr. Sümegi Zoltán
A Társulási Tanács elnöke
Telefon: 06-74/540-800
E-mail: tolnapmh@tolnaairnet.hu

      
     
     

 
©: Takaró János: takaro@takaro.hu